Kas sa oled kunagi mõelnud sellele, et me kõik näeme maailma läbi filtrite? Need filtrid on meie uskumused, soovid, tõekspidamised ja kogemused, mis moodustavad justkui loori meie ümber. Suures pildis on need filtrid justkui loomulik elu osa, kuid sageli on need väiksemad ja piiravamad kui võiksid, segades meie elu.
Uue aasta algus on paljude jaoks justkui uus algus ka elus. Põhjus, miks viia ellu muutusi oma elus, harjumustes ja anda suuremaid ning väiksemaid lubadusi. Tõsi, aastavahetus ongi hea aeg suurpuhastuseks ja seda ka hingelises mõttes. See on ilus aeg, mil jätta maha kõik vana, mis sind enam ei teeni. Uus aasta annab võimaluse uuteks algusteks ja saad teadlikult luua uue “mina”.
Universumi seadus ütleb, et meil on võimalus ise enda elu luua. Kõik siin materiaalses maailmas olev koosneb vaimsest energiast ja meil kui kaasloojatel on võimalus selle maailmaga mängida ning seda kujundada, sest kõik oleneb sellest, kuidas ehk läbi milliste filtrite me maailma näeme, vaatame, tajume.
Kõigil on erinevad filtrid ja loorid
Kuidas mõistame, et meie maailma nägemine, tajumine ja sellest aru saamine on justkui mingi kardin silme ees, mis moonutab meie taju? Mis see oleks, mis paneks meid oma arvamustes ja maailmapildis kahtlema, harjumuspärasuse tõesuses küsimusi küsima?
Esimeseks faktiks, mis seab väidetava reaalsuse kahtluse alla, on teadmine, et kõik teised inimesed näevad ja kogevad maailma meist erinevalt. Ühel on meiega sarnasemad, teisel täiesti erinevad tajumisfiltrid. Ehk oled seda ka kogenud mõne arusaamatuse või tüli käigus, kus sina tegid mingist lausest ühe, partner aga hoopis teistsuguse järelduse? Need ongi meie erinevad tajumisfiltrid.
Kohe võib tekkida küsimus, et milline siis on õige filter? Milline on õige reaalsus? Läbi mis värvi prillide me maailma peaksime vaatama, et see oleks “õige”? Kas sellist asja on üldse olemas nagu tõene reaalsus? Nagu sa juba arvata võid, siis õiget vastust pole…
Mida enam sa oma maailma vaatamise filtreid ja “reaalsust” kahtluse alla sead, seda rohkem hakkad tähele panema märke ja saama teistsuguseid kogemusi. Justkui hakkaks see eesriie rebenema ning sa näed esimesi päikesekiiri, mõistes, et oled seni kunstvalguse käes istunud.
Maisus tekitab üksindusetunnet
Kui vaadata maailma läbi maise-mina tajumisloori, tundub see kõik suhteliselt kindla ja stabiilse, nn reaalsena. See filter ütleb, et me oleme maised, mateeriaga piiratud olevused ja sõltuvad ümbritsevast. Läbi selle filtri maailma tajudes võib lisaks materiaalsele kindlusele aga tunduda, et oleme eraldi ja üksi. Meil võib küll olla tore perekond ja lahedad sõbrad, võime ehk leida hingesugulasigi, aga oma sisemuses tunneme ikkagi end üksiku ja isegi kurvana.
Vaimsel teel kõndijad teavad, et materiaalset elu on võimalik kogeda ka ilma filtriteta. Sellisel juhul näed sa maailma nagu sinu kõrgem mina – läbi puhta teadvuse. Sa näed, et kõik on omavahel seotud ning inimesed on kui ühe pere lapsed. Sa lõpetad hinnangute andmise, enda võrdlemise teistega, sind ei huvita enam asjade pingeritta sättimine, sest sa tead, et võistlemine ja võitlemine on vaid näitemäng. See on taaskord vaid üks filter, läbi mille sa enam maailma ei taju. Sa võtad elu vastu nii nagu see on, kogu selle puhtuses ja ilus. Draamad ja õnnetud emotsioonid ei kisu sind enam kaasa, sest sa lihtsalt aktsepteerid neid. Sul on tunne, et kõik su probleemid on jäänud kardinate taha ning õnne, rahu ja naudingute tunnetuses oled jõudnud kõrgemale tasandile.
Enesest teadlikuks saamine toetab filtrite eemaldamist
Sinu sisemine, teadlik mina, on ainuke õige teejuht sel teekonnal. Tema teab seda ja kui sa oled piisavalt tundlik, siis õpid ka kuulama ja nägema neid märke, mis sind juhivad filtritest vabanemise teele. Tegelikult pole meie tajumisfiltril mingit mõju meie tõelisele olemusele, kuid see võib nullida meie väe, mida kasutame materiaalses maailmas liikumiseks ja õppimiseks.
Seepärast ongi vaimsed praktikad, olgu selleks jooga, süvahingamine, teraapia või meditatsioon, sedavõrd tänuväärsed tegevused. See mitte ainult ei toeta meie materiaalset, füüsilist poolt, vaid toetab ka ühenduse loomist ning filtrite eemaldamist. Iga joogatund ja meditatsioon valmistab sind ette ühenduseks sinu enda kõrgema teadvusega. Just sinu tõeline, kõrgem teadvus ootab, et sa avaksid ukse ja viskaksid filtrid minema ning hakkaksid tõeliselt elama. Vabana, rõõmsana, südamega.
Meele vaigistamine on üks keerukamaid ülesandeid
Selle imelise ühenduse, kus puuduvad hinnangut ja arvamust täis filtrid, saad luua siis, kui vaigistad oma meele. See on aga üks raskemaid ülesandeid. Osho on jaganud sellist metafoori: “Kui inimene soovib ligipääsu veele, siis ta kaevab kaevu. See on päris raske töö, et jõuda põhjaveeni. Inimene teab, et kui ta piisavalt sügavale kaevab, siis ta saab vee kätte. Aga töö on meeletu.”
Selles loos sümboliseerib vesi meie puhast sügavat olemust, mullakiht millest läbi kaevata on aga meie meele poolt loodud mustrid, filtrid ja takistused. Mõikord on elus tõesti nii, et probleemi lahendamisel aitab vaid järjepidev kaevamine ja puhastamine, et jõuaksime iseenda tõelise olemuseni. Jooga aitab. Meditatsioon aitab. Hingamine aitab.
Vaime avanemine ei pea olema ainult kannatus ja raske töö
Tõsi, suurimad arenguhüpped teeme me siis, kui oleme mugavustsoonist välja lükatud. Aga sellel hetkel on meil tavaliselt taas üks loor silmadel ja me upume meelefiltrisse mis põhjustab valu. Me ei näe seda suurt pilti mis näitab, et kõik toimub meie enda huvides. Kui sa oled hetkel kohas, kus sa pole ome eluga rahul, siis tee valik: Ma lõpetan kannatused, selle olukorra pärast! KOHE! Ma keskenud selles olukorras parimale! KOHE! Ma usaldan suurt plaani! KOHE! Ma naudin seda, et ma elan ja arenen! KOHE! Ma ise loon oma elu täpselt nii nauditavaks kui ma soovin! KOHE!
Uus algus ootab sind. Praegu, uue aasta alguses, on just hea aeg tegutsemiseks ja uuteks valikuteks. Energiad toetavad, motivatsiooni on ja paljudel ongi fookus tugevalt enese sisemisel ja välisel muutmisel. Otsusta ja vali, mida sa soovid oma ellu ja tegutse!